Alkol Kullanımından Sonraki Sağlıklı Beslenme Süreci

Yoğun bir mesai bitimi ve haftasonuna özel,özellikle Cuma ve Cumartesi akşamları alkol tüketimi sonrası yada Özel günlerde yapılan kutlamalar kalorisi yüksek beslenmeyle beraber aşırı alkol alımını da beraberinde getirebilir. Alkolün vücutta yarattığı zararlı etkileri uzaklaştırmak için zengin bir kahvaltıyla güne başlayın.

Her şeyden önce alkolü kontrollü tüketmek gerekir. ki kadeh ile kendinizi sınırlamanız yerinde olur. Eğer ölçüyü kaçırırsanız ertesi gün daha bol su tüketin. Ana öğünlerde balık veya sebze yiyin. Ara ögünlerde ise meyveye ağırlık verin. Sebze potasyum açısından yüksek olduğu için lenf dolaşımınızı düzene sokar ve alkolün vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Ayrıca o gün başka alkol tüketmemeniz gerekir. Aşırı alkol alımı uykunuzun kalitesini de etkilediğinden ertesinde gün uyandığınızda baş ağrısı ve yorgunluk hissetmeniz doğaldır. Bunun dışında alkolün aynı zamanda vücuda toksik etkileri de olacaktır. Alkol aşırı miktarda alındıysa kandaki miktarı düşene kadar etkileri devam edecektir.

Güne zengin bir kahvaltıyla başlayın

Alkol kan şekerini düşüreceğinden kalorisi yüksek dengeli besinler tüketmelisiniz. Sık idrara çıkma size mineral de kaybettirdiğinden biraz tuza ihtiyacınız olur. Kahvaltınızda beş tane tuzu alınmamış zeytin veya hafif tuzlu eski kaşar yiyebilirsiniz. C vitamini içeren yiyecekler; portakal, mandalina, greyfurt, limon, yesil sivri biber, roka, maydanoz ve domates yiyebilirsiniz. Domates suyu size iyi gelecektir, daha iyi sonuç almak için biraz limon suyu ekleyin.

Yumurta alkolün toksik etkisini azaltır

Yumurtada alkolün toksik etkilerini azaltan, karaciğere yardımcı enzimler bulunur. Ayrıca kaliteli protein ihtiyacınızı yumurta yiyerek sağlayabilirsiniz. B vitaminini ise bulgur, yulaf, çavdar, kepek ekmeği yiyerek alabilirsiniz. B6 vitamini takviyesi de alkolün zararlı etkilerinden arınmanıza yardımcı olacaktır. Muz yiyebilirsiniz.

Su içmeyi unutmayın

Alkol aldığınız gecenin sabahında yataktan kalktığınızda baş ağrısı, yorgunluk hissi, ısığa ve sese aşırı duyarlılığınız olacaktır. Buna ilave olarak midenizde yanma, ağzınızda metalik bir tat gibi her bünyede farklı olmak üzere bu ve benzeri şikayetlerle güne başlayacaksınız. Bunların nedeni ise büyük ölçüde vücudun suya olan ihtiyacıdır. Alkolün diüretik etkisi ile alınandan fazla su, idrar ile atıldığından vücudunuz susuz kalır. Vücudunuzdaki bu açığı kapamak için yapmamız gereken ise bol sıvı tüketmek olmalıdır. Önceliğiniz su ve sıvı ihtiyacını destekleyecek taze meyve suları. Bunların dışında bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz. Çay, kahve ve kolalı içecekler ise içerdikleri kafeinin diüritik etkileri nedeniyle, sınırlamanız gereken içecekler olmalıdır.

Meyve suları enerjinizi yükseltir

Meyve sularının içindeki fruktoz ve meyve şekeri, enerjimizi yükseltmenin yanında metabolizmayı hızlandırarak toksinlerden hızla kurtulmamızı sağlar. Kızılcık suyunun vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi çok güçlüdür. Domates suyu da içeriğindeki potasyum ve C vitamini ile enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır.

Sebze ve meyvelere daha çok yer verin

Sebze ve meyvelere beslenmenizde daha fazla yer verin ve mümkün olduğu kadar bunları çiğ tüketin. Ayrıca tam tahıl ürünleri ve kuru baklagillere beslenmenizde olsun. Kuru baklagiller içeriğindeki lifler tok hissetmeyi sağlar, yemek olarak tüketilebileceği gibi haşlayıp, salata ve çorbaların içine de ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest