Blog- Hayata Dair

Birinin Gerçek Karakterini Ortaya Çıkaran 7 Konuşma Alışkanlığı

Birkaç konuşmadan sonra biri hakkında çok şey söyleyebilirsin. Düşüncesiz mi, güvensiz mi, iğrenç bir şekilde rekabetçi mi, benmerkezci mi, aşırı hassas mı yoksa sadece basit bir anlam mı?

Yukarıdakilerden herhangi biriyse, ince ipuçları bırakacaklar – geriye dönüp şöyle düşündüğünüz türden, “Oh, bunu en başından nasıl görmedim? İşaretler oradaydı. “

Uyarılar, huzursuzluk dalgaları olarak kaydedilir. Bir şeyi hissedebilirsin, ama tam olarak saptayamazsın, bu yüzden onu bir kenara atarsın. Aylar, hatta yıllar sonra, başınızı sallıyorsunuz ve şimdi bu kadar açık görünen şeye nasıl bu kadar kör olduğunuzu merak ediyorsunuz.

Çoğunlukla sessiz ama meraklı bir insan olarak, uzun yıllar sohbette bu nüansları dinleyerek geçirdim – potansiyel bir sorunu gösteren ince uyarı işaretleri. Gerçek şu ki, hepimiz zaman zaman konuşma gafları yapıyoruz. Ama sürekli olarak bu suçları işleyen biriyle karşılaştığınızda, bu onların karakteri hakkında size iyi bir fikir verir.

1. Takıntılı bir şekilde isim verirler.

İsim bırakma, ünlü veya yüksek rütbeli kişileri, onlarla aynı çevrelerde koştuğunuzla iletişim kuracak şekilde adlandırma uygulamasıdır. İsim düşürücü, söz konusu kişiyi tanıyor olabilir veya tanımayabilir. Yapmadıklarında, nadiren yalan söylerler. Bunun yerine, bir bağlantıya işaret ediyorlar.

Vahşi bir partiydi. Elon Musk birkaç şaka anlattı. Onun bu kadar komik olduğunu hiç bilmiyordum.

Bu kişinin söz konusu partiye katıldığı ve Musk ile görüştüğü sonucuna varmamız gerekiyor. Ve onları sorgularsanız, asla açık bir iddiada bulunmadıklarını belirterek bunu reddederler.

İsim bırakanlar ünlü bir kişiyi tanıdıklarında bile, asıl noktayı kaçırırlar. Kimsenin umurunda değil. Çoğumuz için, yirmili yaşlarımızın başlarına geldiğimizde, bir ünlü ya da kahramandan söz edildiğinde artık bağırsaklarımızın kontrolünü kaybetmeyiz. Bu gösteriye otuzlu, kırklı ve ötesinde devam edenler için komik bir şekilde üzücü.

İsim bırakanlar kötü insanlar değildir, sadece can sıkıcıdır ve muhtemelen son derece güvensizdir . Kendi imajının başkalarının onlar hakkında yarattığı bir hikaye olduğunu fark etmeden kendilerinin bir imajını yansıtmaya çalışıyorlar, yarattıkları ve dünyaya sundukları bir kurgu değil.

2. Kendini tanıtarak konuşmaları tekeline alırlar.

Neredeyse on yıl boyunca, başarılarından övünen, onları o kadar abartan, ancak bir parça gerçek kalmamış bir arkadaşım vardı. Benimle takılmayı severdi çünkü ne zaman harikalığıyla övünse, onu sadece yatıştırmak için kabul ederdim. Sonunda, bundan bıktım ve hayatımdan kayboldu. Tek pişmanlığım bunca yıldır birlikte oynamak.

Yetişkinlerin çoğu, başarılarından övünmenin insanları kapattığını anlar, bu yüzden kendilerini dizginler veya uygun bir sıra beklemelerini sağlar.

Seri kendini geliştirenler, durum ne olursa olsun kendilerini sürekli olarak aldatırlar. Eski arkadaşım gibi, üstün statülerini kabul eden ve diz çökmeyi reddedenleri atlayan insanların etrafında dolanıyorlar.

3. Kazanmak için varlar.

Wall Street’teki kısa ve sefil görevim sırasında, her konuşmaya bir yarışma olarak yaklaşan pisliklerle uğraştım. Bir tartışmaya girdiklerinde, onu kazanmak için içindeydiler.

Taktikleri çoğu kez tek seferde yükselme şeklini aldı Başarınız büyük ya da küçük, anlamlı olsun ya da olmasın, her zaman biraz daha etkileyici bir iddiayla karşılık verdiler.

Birinciliği işe yaramadığında, beni bir çelişki içinde yakalama çabası içinde sorular sormaya yöneldiler; parmaklarını sallamayı seviyorlardı, mantık, akıl yürütme ve hatta gramerdeki en küçük boşlukları gösterdiler. Ve bu başarısız olduğunda, bir konuşmayı sonlandırmak için her zaman rastgele bir hakaret vardı.

4. Varlığınızdan habersizdirler.

Havalı ama bencil, habersiz arkadaş. Bu durum komedi dizilerinde yaygın bir kinaye çünkü gerçek dünyada çok yaygın.

Sohbet ederler, kendilerine takıntı yaparlar, mevcudiyetlerinde herkesi etkisiz hale getirirler ve uzun süreli göbek deliği ile ilgilenirler. Ara sıra, cevaba dikkat etmeden soru sorarlar. Hmm. Soruları bana yöneltilmemiş, retorik olmalı.

Böyle biriyle konuştuğunuzda, kendinizi bir aksesuar gibi hissedersiniz – görünüşlerini tamamlamak için etrafta sakladıkları, ancak artık bir amaca hizmet etmediğinde atılan bir pervane.

5. Arkadaşlarını arkalarından çöplükle konuşuyorlar.

Kim, Sarah ve ben iş arkadaşıydık ve yakın arkadaştık, ancak çalışma programları nedeniyle nadiren üçlü olarak takıldık. Kim’le ne zaman bir araya gelsem, o her zaman Sarah’yı değersiz konuşurdu. İlk başta, bunu aynı zamanda akran olarak rekabet eden iki arkadaş arasındaki doğal bir rekabete bağladım.

Aylar sonra, Sarah ve ben çıkmaya başladık ve bana Kim’in benimle sürekli konuştuğunu söyledi. Bilmeliydim.Arkadaşlarına arkalarından kötü sözler söyleyen insanlar, siz etrafta olmadığınızda neredeyse kesinlikle aynısını yapacaklardır.

Kötü konuşanlar, kendilerine fayda sağladığı sürece davranışlarına devam edeceklerdir . Onları kesmek onları uyandırabilir.

6. Arka kapı hakaretleriyle sizi utandırırlar.

Kim alaycı, küçümseyen ya da patronluk taslayan yorumlar yapma tuzağına düşmedi? Daha hafif formlarında, bunun gibi ince jipler, arkadaşlar arasında olduğunda ve bir şaka olduğu anlaşıldığında şakacı şaka şeklini alır.

Ama daha çok mizahla kaplanmış düşmanlıktır .

Sürekliliğin karanlık ucunda, alay, küçümseme ve patronluk taslayan saldırılar, karanlık bir bodrumda ileri geri dolaşmanıza neden olacak türden bir vitriole inebilir ve hayatta bir atış hak edip etmediğinizi merak edebilir. Bu şekilde davranan insanların bundan zevk alıp almadığını, dürtü kontrolünden yoksun mu yoksa her ikisinin birleşimini mi elde ettiğini bilmiyorum ama önemli değil.

Bu konuşma tarzını kullanan insanlarla ilişkiler ve arkadaşlıklar sizi kum torbasından biraz daha fazlasına sürükleyecektir.

7. Sizi bir yayından kaldırma için hazırlarlar.

Birkaç kişiyle koşuya çıkarken, evcil hayvanlar hakkında konuşmaya başladık. Gruptaki koşuculardan biri kedisi hakkında konuşmaya başladı. Sohbeti devam ettirmek için kedisinin adını ve cinsini sordum. “İlginç isim” dedim.

Belki de ses tonum yanlış bir izlenim bıraktı, ama o kısır ifadem hakkında neredeyse neşeyle dolu bir tirada bana havaya uçtu. Bu konuda kendimi kötü hissettim, ama ekibimizdeki diğerleri bile tepkisini şaşırtıcı buldu.

İnce derili olmaktan daha fazlası. Alttan indirilmekten zevk alıyor gibi görünüyorlar, neredeyse sizi parçalara ayırmak için sizi ayarlıyorlar. Onların önünde konuşmaktan korktuğunuz noktaya gelir.

Hiç kimse, sık sık bu gibi gaflar yapmadan hayatı atlatamaz, bu yüzden aceleci sonuçlar çıkarmayın. Ancak tutarlı bir model, kişiler arası ilişkileriniz için zorlu zamanların habercisi olabilir.

Bir yanıt yazın