Sağlık Bakanlığı

Koronavirüs’te 10 Nisan Genel Tablosu Açıklandı

Sağlık Bakanlığı son dakika gelişmesi olarak Türkiye’de güncel Koronavirüs vaka ve ölüm rakamlarını açıkladı. Günlük Koronavirüs tablosunda vefat sayısı ve günlük vaka toplam vaka sayısı gibi istatistikler yer alıyor.

Türkiye için en güncel corona virüs tablosu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki Türkiye’de 10 Nisan’da koronavirüs tablosu ne durumda?

CORONA VİRÜS TABLOSU 10 NİSAN

10 Nisan Coronavirüs tablosu Bilim Kurulu toplantısının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından düzenlenilen basın toplantısında açıklandı. Bakan Koca “Günlük test sayısında 30.000’i aştık. Laboratuvar sayımız 106’ya çıktı. Yoğun bakıma giren hasta oranımız düşmeye devam ediyor. İyileşme hızında başarı grafiğimizi koruyoruz. Veriler, önümüzdeki günlerde iyileşme hızında artış olacağını gösteriyor.” dedi. 

Bakan Koca’nın açıkladığı covid19.saglik.gov.tr’deki son koronavirüs tablosuna göre, bugün yapılan 30 bin 864 testten 4 bin 747’si pozitif çıktı, 98 hasta da hayatını kaybetti. Toplam hasta sayısı 47 bin 29 oldu. Toplamda bin 6 hasta koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı bin 667, entübe edilmiş hasta sayısı bin 62 oldu. 2 bin 423 hasta da iyileşti.

VAKALARIN YÜKSEK OLDUĞU İLLER 

Özellikle bazı yerlerde ciddi seyirin olduğunu görüyoruz. Ankara İstanbul, İzmir, Trabzon ve Bursa’da vakaların yüksek olduğunu görüyoruz.

Bakan Koca ayrıca şu bilgiyi paylaştı:

“Türkiye’de vaka sayısına göre ölüm oranı yüzde 2,15’tir. Nüfusu 10 milyonu aşan ülkeler arasında 12. sıradayız.”

“Yoğun bakım sürecimiz, diğer ülkelere göre özellikle son haftalarda giderek düşmeye başladı.” şeklinde konuşan Koca İstanbul’da yoğun bakım ve yatak doluluğu hakkında bilgileri paylaştı:

“İstanbul’da şu anda yoğun bakım yatak doluluk oranı yüzde 59,5. Normal yatak doluluk oranı da yüzde 50,2. Şu an bir sorun yok.”

ECZANELERDE ÜCRETSİZ MASKE DAĞITILACAK 

Eczanelerimizden ücretsiz maske verilmesine başlayacağız. Bunu birçok ilimizde görmüş olacağız. Telefonuna bir kod sistemi oluşturacağız. Vatandaşımız herhangi bir eczaneye giderek bu dönemde 5 adet maskesini alabilecekler. Sağlık ordumuzun birer ferdi olan eczacılarımıza teşekkür ediyorum.

Bir yanıt yazın