Cinsel SağlıkKadın Sağlığı

Genç Kızlar İçin Vaginal Akıntıların Nedenleri veTedavi Edilme Yöntemleri

Vaginal Akıntıyı Tedavi Edebilmek

Vajinal akıntı vajinadaki zarın yırtılması veya iltihaplanması sonucu oluşan beyaz bir sıvıdır. Genellikle genç kadınları daha fazla etkisi altına alır. Kadınlar arasında çok yaygın bir sorun olan vajinal akıntı yumurtlama döneminde oldukça artabilir. Ayrıca stres altındaki kadınlarda da oldukça fazla akıntı gözlemlenebilir.


Tıbbi kontrollerde kullanılan enfeksiyonlu iğne ve eldivenler, cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan kişi ile cinsel ilişkiye girmek, kıl dökücü kremler, aşırı derecede kadın kondomu kullanımı, sentetik iç çamaşırı kullanımı, sık gerçekleştirilen kürtaj vajinal akıntıya neden olabilir. Vajinadan gelen kokulu ve yapışkan sıvı, sırt ve karın ağrısı, güçsüzlük, göz çevresinde halkalar oluşması vajinal akıntının belirtilerindendir.


Düzenli bir beslenme takvimini takip ederek, iç çamaşırlarınızın ve genital bölgenin temizliğine dikkat ederek ve stresten uzak durarak vajinal akıntıların oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca kuru kişniş ve çemen otu vajinal akıntıyı kesmede oldukça etkilidir.

Bir yanıt yazın