Cinsel SağlıkErkek SağlığıKadın Sağlığı

Oral Seks Hakkında Bilmedikleriniz? Faydaları ve Zararları Var mı?

Oral Seks Hakkında Bilmedikleriniz? Faydaları ve Zararları Var mı? 

Oral seksin insanlık kadar eski bir tarihi vardır. Eski duvar kabartmalarında ve resimlerde olmak üzere bir çok tarihi eserde bu teknik resmedilmiştir. Ağız içi sinir uçları bakımından oldukça zengindir.

Oral Seks – Ağız Yoluyla Cinsel İlişki


Oral seksin insanlık kadar eski bir tarihi vardır. Eski duvar kabartmalarında ve resimlerde olmak üzere bir çok tarihi eserde bu teknik resmedilmiştir.
Ağız içi sinir uçları bakımından oldukça zengindir. Ağızla başlayıp ağızla boşaltılırsa oral seks, gerek yapana gerekse yapılana büyük haz verir. Bu nedenle çiftlerin vazgeçemediği bir tutkudur.

Oral seks nedir ?
Oral seks bir sanattır. Cinsel organların ağız yoluyla uyarılması ve yalanması şeklinde yapılan son derece doğal, bilimsel olarak tarif edilmiş ve kabul görmüş bir seks tekniğidir.

Oral seksin faydaları


*Gebeliğe neden olmaz.
*Bakireliğe zarar vermez.
*Cinsel haz verir.

Oral seksin sakıncaları


*Hem cinsel organlar hem de ağız mikrop almak için uygun bölgeler olduğu için cinsel organların özel salgılarında cinsel yolla bulaşan hastalıkların mikropları hastalık yapabilir. Özellikle ağızdaki yaralar, iltihaplı diş etleri ve dişler mikropların kana ulaşması için daha uygun ortamlar yaratabilir.
*Oral seks yapılan kadınlar ve erkekler cinsel birleşme sırasında daha geç ve güç orgazm olurlar.


Oral seks hakkında bilinmeyenler


*Gerekli temizliğe dikkat ettikten sonra oral seks iğrenç olarak yorumlanmamalıdır.
*Çiftler düzenli oral seks yaparak birbirlerine daha fazla zevk veren pozisyonları bulup geliştirebilirler.

*Kadının erkek cinsel organlarını ağzıyla uyarması, yalaması veya öpmesi anlamına gelen “fellatio” kelimesi emmek fiilinden türemiştir.
*Erkeğin kadın cinsel organını ağzıyla uyarması veya yalaması anlamına gelen “cunnilingus” kelimesi de vajen dudaklarını yalamak fiilinden türemiştir.
*Kadının erkeğe oral seks yapması “saksafon çalmak” olarak argoda isimlendirilir.

*Oral seks kesinlikle bir cinsel anomali veya sapıklık değildir.

*Erkeklerin çoğu penislerinin emilmesinden hoşlanırken kadınların çok az bir kısmı erkekleri bu

şekilde uyarmaktan hoşlanır.

*Erkeğin özellikle penis başı öpmeye, yalanmaya veya emilmeye çok duyarlıdır. Kadının ise özellikle klitorisi öpmeye, yalamaya ve emmeye aşırı derecede duyarlıdır.
*Oral seks sırasında dikkat edilmesi gereken dişlerinin penise veya vajene acı veya zarar vermemesidir.

*Erkeğin erken boşaldığı durumlarda veya penisin sertliğini kaybedip ilişkiye devam edemediği zamanlarda kadını oral seks yaparak boşaltabilir.
*Vajene bir şey sokulmadan yapılan oral seks bakirelerde kızlık zarına zarar vermez.
*Erken doğum ve düşük riski bulunmayan ve cinsel heyecanın jinekologlar tarafından yasaklandığı özel bir durum yoksa her aydaki gebe kadına oral seks yapılabilir.

*Oral sekste kesinlikle yeterli temizlik olmalıdır. Oral seks öncesi vajen içinin sabunla yıkanması vajende yanma yapar, vajene zarar verebilir veya kayganlaşmayı zorlaştırır. Fakat gün boyu cinsel organlar kapalı ve havasız sayılabilecek bir ortamda oldukları için bol su ve vajene kaçırmamak kaydıyla sabunla yıkanmalıdırlar.

*Oral seks yaparken vajene hava üflemek kadına ağrı veya acı verebilir.
*Oral seks sırasında kadın erkeğin spermlerini yutabilir. Bu şekilde hamile kalınmaz. Ayrıca erkekler bundan inanılmaz derecede psikolojik bir haz duyarlar.

*Oral seks sırasında vajenden salgılanan sıvılar normalde zararsızdır ve
mikrop taşımaz. Bu sıvıları erkeğin yutmasının bir sakıncası yoktur.

*Oral seks karşılıklı istekle ve zorlamadan yapılırsa haz verir.
*Karşılıklı yapılan oral seks halk arasında “69 pozisyonu” olarak adlandırılır.

*Kadın adetliyken oral seks yapılmamalıdır. Çünkü erkek bundan rahatsız olabilir. Fakat adet sırasında yapılan oral seksin rahatsız edici koku haricinde hijyenik anlamda kadına ve erkeğe bir zararı yoktur. ( Kadının kendine has, erkeklere çekici ve cinsel uyarıcı gelen vajen kokusuna “kasolet” denir. )

*Oral seks sırasında ağızdaki ufak yaralardan kan yoluyla hastalık bulaşma olasılığı vardır. Yutulan spermler ile cinsel yolla bulaşan çeşitli hastalıklar ve özellikle de HIV virüsünü kapma olasılığı vardır.

Bir yanıt yazın