Moda & Yaşam

Hayal Kahvesi, Beyoğlu

Hayal Kahvesi, Beyoğlu henüz Beyoğlu olmadan önce, buradan kazananacakları parayla sinema yapmak isteyen hayalperestler tarafından 1992 yılında açıldı. Uzun zamandan beri İstanbul gece hayatına yön veren mekanlardan Beyoğlu Hayal Kahvesi haftanın her günü çeşitli grupların canlı performanslarına ev sahipliği yapıyor. Beyoğlu Hayal Kahvesi 17:00 – 04:00 arası konuklarını ağırlıyor.
Beyoğlu Hayal Kahvesi’nde her Pazartesi Flexible, Salı gecesi Fair Play, Çarşamba geceleri Özge Fışkın, Perşembe Radiolux, Cuma Nev, Cumartesi Soul Stuff ve her Pazar gecesi Erdem Akakçe Band gece yarısı 00.30’da sahne alıyor.
Sabit müzisyenlerin dışında sezon içinde farklı gecelerde Ayşe Tütüncü, Sibel Köse Band, Quartet Muartet, Passiflora gibi caz grupları sahne alıyor. Ayrıca Yeni Türkü ve Bulutsuzluk Özlemi gibi efsane grupların ve Cem Adrian, Sertab Erener, Hale Caneroğlu, Nem, Redd, Zeynep Casalini gibi isimlerin verdigi konserler yurtdısından gelen çeşitli gruplar da Beyoğlu Hayal Kahvesinde sahne alıyor.
Dün akşam mirkelam konseri dinlemek üzere gidip, içerdeki mahşeri kalabalık, sahnenin önünü ön sevişme için uygun bulmuş bi takım çiftler, tuvaletin sahnenin hemen yanında olması denyoluğu, bu yüzden sahnenin önündeki kalabalığın aradan omuz atarken geçen insanlarla dalgalanması ve eşşek gibi sigara dumanı sayesinde söverek ayrıldığım mekan. bilet satarken mekanın kapasitesinin 6 katını alabileceğine karar vermişler nedense. eğlence değil eziyet.
Yine bana göre doğal seleksiyona inanmış mekan. İçinizde çok çok güçlü bir soul stuff izleme dürtüsü varsa; kalabalığa, sağa sola iki sallanmak için gerekli alanın olmayışına tahammül edebiliyorsunuz. İçinizde çok çok güçlü bir soul stuff izleme dürtüsü yoksa; mekanı (normal olarak ) kısa sürede terk ediyorsunuz. bir çok kişinin arkadaş grupları ile gelmelerine rağmen, mekandan ayrıldığını gözleyebilirsiniz.

Mekanın onca kalabalığına, özgün olmamasına, sıradanlığına rağmen yüzlerce kişiyi hala çekebiliyor olması konusunu da akademisyenlere bırakıyorum.


Ama yinede mutlaka görülmesi gereken bir mekan, benden söylemesi….

Bir yanıt yazın