Cinsel Sağlık

Kadın ve Erkeklerde Cinsel İsteksizliğin Nedenleri Neler? Hiç Düşündünüz mü?

Eşinizle yatağa sadece uyumak için giriyor ya da sevgi sözcükleri yerine sessizliği yatağa mı taşıyorsunuz?

O zaman önlem almanızın vakti geldi. Çünkü cinsel hayatınızdaki problemler ilişkinizi ele geçirmiş olabilir.


İlişkinizin ilk günlerinde yatağa kadar bekleyemez bir bakışla kendinizi sevgilinizin kollarında bulurdunuz. Şimdilerde ise cinsellik sadece arada bir yapılması zorunlu bir alışkanlık haline geldi. Bu hikaye size bir yerden tanıdık mı geliyor? O zaman siz de cinsel isteksizlik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir. Uzun süreli ilişkilerin en büyük sorunlarından biri olan cinsel isteksizliğin birçok nedeni olabilir.


Ağrılı ilişki etkiliyor


Kadınlarda organik sebebe bağlı (östrojen eksikliği, menopoz,  hiperprolaktinemi, vajinal enfeksiyon gibi)  ağrılı ilişki de kadının eşinden uzaklaşmasına neden olur. Hamilelik ya da cinsel yolla bulaşan hastalık kapma korkusu da diğer bir isteksizlik nedenidir.


Erkeğin cinsel performans ısrarı kadını seksten soğutuyor


Çocukluk döneminde yaşanmış travmalar, kötü deneyimler ya da aile tarafından aşılanmış cinsellik karşıtı tutum da cinsel isteksizliğe hatta vajinismusa sebep olmaktadır. Çiftler arasında cinsel ilgi bakımından bir dengesizliğin olması durumunda ortaya çıkabilen, erkek tarafından dayatılan ısrarlı cinsel performans baskısı da kadında azalmış cinsel istekle sonuçlanabilir. Bunların dışında istek azlığı kronik stres ve depresyona bağlı olabilmektedir.

Çalışma hayatının zorluğu etkiliyor


Ayrıca, günümüzde gerek kadınlar gerekse erkekler çoğunlukla çalışma hayatındaki zorluklardan dolayı kronik strese ve yorgunluğa yol açan bir yaşam tarzı sürdürmektedir; bu da cinsel isteğin yitirilmesinde önemli bir etken olabilir.


Uzun süre seks yapmamak soğutuyor


Uzun süre seksten uzak kalmak da cinsel dürtüyü azaltmaktadır. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan ürolojik bir sorun ya da testesteron eksikliği ve hiperprolaktinemi de erkeklerde istek kaybına yol açar.Bir yanıt yazın