Blog- Hayata Dair

Kadın ve Erkekte Şeker Hastalarının Cinsellikle İlgili Sorunları

Şeker cinsel hayatı olumsuz etkiliyor. Sağlıklı bir cinsel hayatınız olmasını istiyorsanız şeker tüketiminizi gözden geçirmeniz gerekebilir. Çünkü fazla şeker tüketimi cinsel hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Hazırladığımız yazı dizisinde bazı durumları size anlatmaya çalıştık. Detaylı bilgi için doktorunuza başvurun..

Halsizlik

Şeker tükettiğinizde kandaki glikoz seviyesi yükseliyor, pankreas fazla insülin üretmek zorunda kalıyor. Bu kan şekerinin düşmesiyle sonuçlanıyor. Kan şekerinizin düşmesi de halsiz hissetmenize sebep oluyor.

Seks hormonlarının durması

Tatlı tükettiğinizde, karaciğeriniz fazla şekeri yağa dönüştürüyor. Bu yağ üretimi seks hormonlarının çalışmasını durduruyor.

Vajinal kuruluk

Fazla şeker tüketimi vajinal kuruluğa sebep olur. Vajinal kuruluk sadece zevkinizi azaltmaz aynı zamanda ilişki sırasında acı çekmenize sebep olabilir.

Küçük kan dolaşımının yavaşlaması

Kılcal damarlardaki kan dolaşımı erojen bölgelerinizi, özellikle klitorisi, besler. Küçük kan dolaşımınızın yavaşlaması hem kadınlarda hem erkeklerde cinsel hazzın azalmasına sebep olur.

Sinir zedelenmesi

Yüksek kan şekeri seviyesi sinir zedelenmesine yol açabilir. Bu da uyuşukluk, karıncalanma ve aşırı ağrıya sebep olabilir. Sinir zedelenmesi pelvise taşındığında ise cinsel fonksiyonlarınızın etkilenmesi kaçınılmaz.

Mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar

Yüksek kan şekeri mantar ve bakterilerin üremesi için zemin hazırlıyor. Kaşıntılı, ağrılı, rahatsız edici bir enfeksiyonun libidonuzu düşürmesi muhtemel.

Kortizol üretimi

Şeker yediğinizde vücudunuz kortizol, yani stres hormonu üretir. Kortizol seviyesinin artması cinsel dürtünün azalmasına, ereksiyon sorunlarına ve adet düzensizliğine yol açabilir.

Mutluluk hormonlarına engel

Dopamin, serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonları şeker alımıyla orantılıdır. İlk başlarda şeker tükettikçe mutlu olurken, sonraları vücudunuz daha fazlasına ihtiyaç duyacak. Bu hormonlar sağlıklı bir cinsel hayatta önemli rol oynuyor.

Özgüven kaybı

Eğer vücunuzla sorunlarınız varsa bu durum cinsel hayatınızı negatif etkileyecektir. Bu yüzden şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltıp kilonuzu normal bir seviyede tutun.

Bir yanıt yazın