Blog- Hayata Dair

Kadınların Bilmesi Gereken 7 Cinsel Bilgi

Londralı jinekolog Dr. Ahmed Ismail, her kadının mutlaka bilmesi ve dikkat etmesi gereken cinsel bilgileri paylaştı.

1. Kendi havlunuza oturun

Yüzme havuzları, jakuziler, spalar ve saunalarda her zaman kendi havlunuzu kullanın. Bu sayede mantar ve bakteriyel vajina enfeksiyonu kapma şansını en aza indirgeyebilirsiniz.

2. Vajinayı antibakteriyel sabunla yıkamayın

Gün içerisinde vajinanızı mutlaka yıkamalısınız. Ancak antibakteriyel sabunlar kullanmayın. Temiz ve bol su ile yıkayın ve kurutun.

Antibakteriyel sabunlar vajinadaki pH dengesini bozar. Vajnada koku veya kokulu akıntı var diye sabun kullandığınızda pH dengesi bozulacağından daha kötü bir koku ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

3. Sentetik iç çamaşırı giymeyin

Vajina sağlığı için her daim pamuklu iç çamaşırı tercih edin. Pamuklu iç çamaşırları vajinayı kuru tutar ve hava almasını sağlar.

4. Seks oyuncaklarını ve seksi iç çamaşırları temiz tutun

Cinsel ilişki veya mastürbasyon esnasında kullanılan veya cinsel ilişkiden önce kısa süreliğine giydiğiniz çamaşırları her seferinde mutlaka yıkayın. Seks oyuncaklarını ılık su ve sabun kullanarak iyice temizleyin.

İç çamaşırlarını nasılsa 5-10 dakikalığına giydim diye düşünüp yıkamadan bırakmayın.

5. Dar kıyafetlerden kaçının

Özellikle dar kotları ve taytları uzun saatler giymemeye özen gösterin. Vajinanın hava almasını engelleyeceğinden bu kıyafetler enfeksiyon riskini arttırır.

6. Düzenli doktora gidin

Cinsel ilişki söz konusu olmasa bile düzenli olarak bir jinekologa gitmeniz gerekmektedir.

7. Anal sekse dikkat

Anal seksten sonra korunmadan veya yıkanmadan kesinlikle vajinal seks yapmaktan kaçının. Aksi takdirde ciddi enfeksiyonlar söz konusu olabilir.

 
 

Bir yanıt yazın