Blog- Hayata DairGenel

Türkiye’de Cinsel Sağlık Sektörüne Genel Bir Bakış

Cinsellik Hakkında Kısa Bir Bilgi ile Başlayalım…
Cinsellik kadın ya da erkek olmak, üremek yani hayatın ve de neslin devamını sağlamak için var olan bir dürtü ve daha çok beden teması sonucu hissedilen bir mutluluk hissi ve haz duymaktır.
Beden ve ruh sağlığımızın en temel olgusu olarak kabul edilen cinsellik; Türkiye’de gerek toplumsal gerekse dini açıdan ayıp, yasak, günah ve tabu olarak kabul edilmektedir. Cinsellik Türkiye’de toplumsal sorunlara neden olabilen çok hassas bir dürtü olarak görülmektedir. Toplumda cinselliğin zevk verme işlevi                                                                               değil, neslin devamını sağlama işlevi                                                                                 daha fazla öne çıkmaktadır.


Türkiye Cinsellik Tabularına Bir Göz Atalım..

Cinsel ilişkiyi her zaman erkek başlatır.
Kadının cinsel ilişkiyi başlatması ayıptır.
Cinsellik içgüdüseldir, sonradan öğrenilmez.
Erkek her zaman cinsel ilişkiye hazırdır.
İlk ilişkide kanama olması bekaretin kanıtıdır.
Mastürbasyon pistir ve günahtır. 
Ayrıca sivilceye, körlüğe, deliliğe ve kısırlığa neden olur.
Cinsel ilişkide kadın ve erkek aynı anda orgazm olmalıdır.
Erkeğin ereksiyon olduktan sonra en kısa sürede boşalmalıdır.
Erkek cinsel organının boyutu çok önemli değildir….  gibi bir takım olgular hep ön planda tutulur.

Dünya Genelinde Cinsel Sağlık Ürünleri Satışı
Cinsel Sağlık Ürünleri Mağazaları tabiri caizse Erotik Shoplar’ın  Batı’da yıllar öncesine dayanan bir geçmişi var. Batı medeniyette olduğu gibi sektörde de Türkiye’den birkaç adım ilerde. Öyle ki Seks oyuncakları üretiminde en büyük firmalar ( Doc Johnson, Scala, Orion, California Egzotic, vb.) Avrupa ve Amerikada faaliyet göstermektedir. Hatta Avrupada birçok kentte sadece bu ürünlerin satıldığı cadde ve sokaklar mevcuttur. Fakat günümüzde tüm sektörlerde olduğu gibi Batı da üretimini artık Çin de yapmaktadır.Malum ucuz işgücü….

Peki ya Türkiye’de sektörün durumu ne ?


Sektör Türkiye’ye 90 lı yılların ortalarına doğru merdiven altı satışı tabiriyle girdi. Zaman içersinde de herkes tarafından kabullenilmese de Alışılageldik bir sektör halini aldı. İşletmelerden edindiğim bilgilere göre hazırladığım bazı istatistikler gösterdi ki Cinsel Sağlık Ürünleri Satış Mağazalarında son yıllarda müşteri profili de çeşitlenmeye başladı. 


Eskiden sorun teşkil eden yer yer içimize kapanmamızı sağladığı görülen bir takım cinsel sıkıntılar artık giderilebilir bir hal aldı. Perakende satışın yanında internet sitelerinden de satın alınabilen ürünler cinselliğimize yeni deneyimler kazandırır bir vaziyete geldi. Satış Mağazaları (Erotikshop) ve internet siteleri dışında belli başlı kurumlarda bu konuya eğilim göstermiştir. Hatta Türkiye Cinsel Sağlık Enstitüsü Adlı bir kurum halen faaliyetlerine devam etmektedir.

Ürünler Hakkında Bilmeniz Gerekenler?


Değerli dostlarım bir zamanlar ürünlerde kesinlikle Çin malıdır deyip ötelediğimiz ürünler olmuştur. Artık böyle bir sıkıntı kalmadı. Çünkü sektördeki birçok firma neredeyse bütün fabrikalarını Çin üzerine yoğunlaştırmış ve imalat kısmını Çinde gerçekleştirir olmuştur. 
Kaliteli ürün müdür? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 


Evet gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca sektörü desteklemek amacıyla firmalardan ürün siparişi verebilirsiniz. 

Sonuç:


Türkiye’de cinsellik kavramının içeriği tam olarak anlaşılamamakta ve cinsellik dendiğinde sadece ‘’cinsel ilişki’’ akla gelmektedir. Oysa ki cinsellik psikolojik, fizyolojik, biyolojik ve sosyal boyutları olan çok yönlü bir kavramdır. Cinsellik kavramının toplum tarafından gerçek anlamıyla anlaşılması, doğal ve normal bir olgu olarak kabul edilmesi ve halka gerçek ve bilimsel içerikli bilginin sunulması açısından medyaya önemli bir iş düşmektedir. 


Öneriler:


Cinsel Sağlık Enstitüsü Türkiye de cinsel sağlık ile ilgili profesyoneller arasında birlik, beraberlik ve dayanışma sağlayarak, cinsel sağlık biliminin ülkemizde tanıtılması, geliştirilmesi ve toplumun yararına kullanılması için çalışmalarda bulunmak, cinsel terapi veya diğer modern cinsel tedaviler konusunda eğitimler vermek, sertifikalı veya diplomalı “cinsel terapist”, “seksolog”, “cinsel danışman” veya “cinsel tıp uzmanı” yetiştirmek ve halkımızın cinsellik konusunda varolan ön yargılarından sıyrılıp doğru, güvenilir ve sağlıklı bilgiye ulaşabilmesi amacıyla kurulmuştur.

 
Bir yanıt yazın