Blog- Hayata Dair

Hayatını Boşa Harcadığını mı Düşünüyorsun !!!

Öncelikle, sizin için söyleyeceğim, asla böyle hissetmeyeceksiniz. Hayatınıza geri döndüğünüzde size mutluluk ve gururdan başka bir şey dilemiyorum. Fakat 36 yaşında, tatmin edici olmayan bir yaşam gerçeğiyle yüz yüze gelen tek kişiden uzak olduğumu biliyorum. 

Benim durumumda da, tüm varlığımı boğulmuş gibi hissettiğimi fark ettiğim birkaç unutulmaz an vardı. 28 yaşındayken lise toplantıma gitmemeyi tercih ettiğimde ilk duyduğumu fark ettim… İzmir Şehir Merkezindeki evimden sadece birkaç blok ileride olmasına rağmen. 

30 yaşımdayken tekrar oldu ve En Büyük Kaybeden oyuncu kadrosuna katıldım . Her yarışmacı, hayatlarında en çok gurur duydukları şey hakkında konuşarak bir çevreye sırayla girmek zorunda kaldı. 

Kahretsin .

Hayatımda beni gerçekten gururlandıran hiçbir şey olmadığını fark ettim.

Tabii ki, sanki 30 yaşına kadar hayatımda hiçbir şey yapmamıştım . Sorun, başaracağım hiçbir şeyin benim için kalıcı bir değeri olmamasıydı . Sadece bu da değil, kendi yolum yokmuş gibi hissettim ve rüzgârın beni havaya uçurduğu yere gitmiştim. 

Yaşamak için tatmin edici bir yol değildi ve yolumu bulmaya başlamam yaklaşık 5 yılımı daha aldı. Ama bugün, hayatım tam olarak istediğim yerde olmasa da, ne kadar ilerlediğim ve nereye gittiğimle gurur duyduğumu güvenle söyleyebilirim. 

Ve bana yolumu değiştirmeme yardımcı olan taktiklerden birkaçı da size yardımcı olabilir. Kendinizi bu dünyada amaçsızca sürüklenirken ve zaten yıllarınızın çoğunu boşa harcadığınızı hissediyorsanız. 

1. Mister Rogers’ın Mahalle’sini yayınlamaya başlayın. 

Aslında burada Medium’da yazmaya başlamadan önce bir yıldan fazla bir süre önce Mister Rogers’ı izlemeye başladım. Adil olmak gerekirse , ilk olarak 80’lerde çocukken izledim.

Ama şovu bir yetişkin olarak yayınlamaya başlamanızı öneriyorum. Güven bana, Adli Dosyalar ve NCIS bekleyebilir. Hayatınızın yolunda olmadığını düşünüyorsanız, kesinlikle zihninizi dolduran gerçek bir pozitifliğe ihtiyacınız var. 

Zihniyetinizi kolayca değiştirmenize yardımcı olmak için Mister Rogers’dan daha iyi bir şey yoktur . Çalışırken dinleyin. Ailenizle birlikte izleyin. Bırakın masumiyet ve ciddiyet ruhunuzu emsin.

Mister Rogers’ın Mahalle’sinde en çok sevdiğim şey, bugün sadece ilgili değil, gerekli. Tıpkı çocuklar gibi, yetişkinlerin de özel olduklarını ve önemli olduklarını bilmeleri gerekir. Eğer anlamlı bir hayat sürecekseniz, dünyaya verebileceğiniz iyi bir şeyiniz olduğuna inanmalısınız.

Bay Rogers’ın çalışması kendinize inanmanıza yardımcı olabilir. Hatta rahatlamanıza ve ne yapmanız veya yapmamanız gerektiği konusunda endişelenmenizi bırakmanıza ve sevdiğiniz şeyi yapmaya ayarlamanıza yardımcı olabilir. Sadece tutkularında gerçek neşe duyan utanmayan tüm yetişkinlere bir bakın – herhangi bir yetişkine gerçeğini sürdürmek için ilham vermek yeterlidir.

Geçen yıl Mister Rogers’ı izlemek, gerçek bir yazma kariyerine devam etmem için bana ilham verdi ve bu duygulara dikkat ettiğim için çok mutluyum. 

2. Büyük hayal kurmayı deneyin. Gerçekten büyük.

Eğer yolunu kaybetmiş gibi hissediyorsan ya da hiç bulamadıysan, büyük hayal kurmayı hak etmediğini söylemek kolaydır. Belki de hayal kurmaktan vazgeçtiğiniz bir ortamda büyüdünüz. 

Çok fazla yetişkin büyü duygusunu kaybetmek için büyür ve bununla birlikte hayal etme yeteneklerini de kaybederler. Rüya görme ruh için kötü gibi gerçekçi veya pratik olmaktan bahsediyoruz. 

Geçen yıl boyunca, büyük hayal etme yeteneğinin muhtemelen bir yetişkin olarak bileyebileceğiniz en önemli özellikler arasında olduğunu öğrendim. Buna inanmak gerçekten zor mu? 

Kendimize muazzam rüya görme izni vermek (çok büyük oldukları gibi korkutucu) rüyalar tüm hayatlarımızı olasılık denilen küçük bir şeye açar . Olasılık, pozitiflik ve iyimserlikle yakından bağlantılıdır. 

Ve kesinlikle hayat değiştiriyor. 

Fred Rogers’in çalışmalarını daha fazla izlemeye ve okumaya başladığımda, büyük hayaller kurmam için bana ilham verdi. Eğer hayatını her insanın bu dünyaya vermek için iyi bir şeyleri olduğu iyi haberi paylaşmaya adamış olsaydı, kesinlikle zor konular hakkında yazmak için hayalimden sonra gidebilirdim. 

Benim büyük hayalim, diğer yetişkinlerin büyük duygularını olumlu bir şekilde yönetmelerine yardımcı olan bir çalışma grubu yaratmak. Birçoğumuzun açıkça hakkında konuşmaktan korktuğu çok insani konular hakkında yazmayı amaçlıyorum. 

Ve böyle bir yazı ile sağlam bir kariyer yaratmayı hayal ediyorum. Dürüst olmak gerekirse, zaman geçtikçe hayallerimin büyüdüğünü ve olasılıkların artmaya devam ettiğini düşünüyorum. 

3. Travmanızın amacınızı bildirmesine izin verin.

En sevdiğim çevrimiçi yazarlardan biri Mastin Kipp ve sık sık travmanızın amacınızı nasıl bilgilendirebileceğinden bahsediyor. Şu anda kendinizle özellikle gurur duymasanız bile, geçmişinize bakmak için harika bir yol. 

Geçmişte ailede akıl hastalığı, istismar ve yol boyunca yaptığım bazı çok kötü seçimler de dahil olmak üzere çok fazla travma var. Depresyon nedeniyle yirmiliğimin çoğunu kaybettim ve daha sonra yaşamda otizm teşhisi konan bir kadın olarak arkadaş edinmek için mücadele ettim. 

Bütün bunlar çok uzun bir süredir içimdeki değersizlik hissine katkıda bulundu. Dünyaya neler sunabileceğimi bilmiyordum ve çoğunlukla saklanmak istedim. 

Ancak Mastin Kipp, travmanızı amacınızı bildirmek için kullanma hakkında konuştuğunda bir şeye düşer. Özetle, olumsuz deneyimlerinizi nasıl olumlu bir şekilde kullanabileceğinizi bulmak anlamına gelir. 

Travmanızı dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için nasıl kullanabilirsiniz? 

Bu inanılmaz derecede üretken ancak çoğu zaman gözden kaçan bir sorudur. 

4. Kontrol konumunuzu değerlendirin.

Lise veya kolejdeki bir noktada, dahili ve harici bir kontrol odağına sahip olmayı öğrenmiş olabilirsiniz . Dış kontrol odağına sahip insanlar hayatın sadece bir şeydir sanki hissetmek eğilimindedir olur onlara. 

Öte yandan, iç kontrol odağı olanlar, kendi yaşamları üzerinde daha büyük bir güç hissine sahiptirler. 

Birçok ay önce, konsepti ilk öğrendiğimde, hayatım boyunca (çoğunlukla) güçsüz hissettiğimi itiraf etmek beni utandırdı. Kontrol yerinizi değiştirmenin mümkün olup olmadığını merak ettim ve denemem uzun yıllar aldı. 

Bugün, harici bir kontrol odağından dahili bir kontrol odasına gerçekten geçiş yapabileceğinizi bildirmekten memnuniyet duyuyorum . Ve her şeyin hayal etmeye cesaretle başladığını ve sonra her gün bu büyük rüyalara doğru çalıştığını söyleyebilirim. 

İyi haber şu ki, geçiş yapmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Kendinizi bir olasılıklar dünyasına açtığınızda, işi yapmak biraz bağımlılık yapar. Hiç var olmadığını bilmediğin kilitleri bulmaya başlarsın. 

Benim için? Sanki tüm hayatımı “beni dene” moduna harcadım ve geçen yıl yazmaya başladığımda aniden gerçek şeye geçti (ve sonunda hayallerimi gerçekleştirmek için çalışmaya başladım). 

Koşullarımız üzerinde gerçekten inanmak istediğimizden çok daha fazla kontrole sahip olduğumuz değerli bir ders öğrendim. Bazı açılardan, evren tarafından şaşkına dönmüş hissetmek ve sonra kendimize hayatlarımızı değiştirmeye çalışmanın bir anlamı olmadığını söylemek daha kolaydır. 

Harici bir kontrol odasına sahipseniz, sonuçlarınız ve nihai başarınız için sorumluluk almaya başlamak için işi yapabilirsiniz. Hayatınızı iyileştirmek ve hedeflerinize ulaşmak için çalışmaya başladıktan sonra, sizi bir sonraki adıma taşıyan bir gurur yaşayacaksınız. 

5. Korkularınızı bırakın. 

Ne olursa olsun, geleceğiniz için yapabileceğiniz en büyük şeylerden biri korkularınızı bırakmaktır. Bunun söylenenden daha kolay göründüğünü biliyorum, ama zaten hayatınızla ilgili aşırı bir hayal kırıklığı yaşıyorsanız, gerçekten daha ne kaybedersiniz? 

Şahsen, istediğim hayattan sonra gitmekten korktuğum için bolca zaman harcadım. Ailemi kızdırmaktan ya da cehennemden korkmaktan korkuyordum. Aptalca görünmekten ve mutlak bir başarısızlık gibi hissetmekten korkmak.  

Ama tüm bu korkuları tutmak geleceğimi inşa etmek için hiçbir şey yapmadı. Bu korkular beni, istemediğim seçimleri yapmama şaşırttı. Veya bu korkular beni esintiyle sallanıyordu. 

Korkularımızla yaşamanın en büyük sorunlarından biri, sanki hiçbir seçeneğimiz yokmuş gibi felç hissetmemizi sağlıyor. Bu yüzden kendimize takılıp kaldığımızı söylüyoruz ve buna gerçekten inanıyoruz. Ve sonra tüm kararlarımızı çok az seçeneğimiz var gibi veriyoruz. 

Tabii ki kendimize başka seçeneğimiz olmadığını söylüyoruz.

Yıllar boyunca, kendimizi tüm yıllarımız için gösterecek çok az şeyimizmiş gibi hissedersek, hayatlarımıza utanç veya pişmanlıkla bakabiliriz. Çünkü hayal kurmaktan ve risk almaktan çok korkuyorduk. 

Artık hayatım boyunca bu tür bir güçten korkmaya inanmıyorum. Acıya değmez. 

Ve hepimiz bundan çok daha değerliyiz. 


Umarım asla hayatını boşa harcadığını hissettiğin noktaya ulaşamazsın, ama eğer yaparsan, umudun kaybolmadığını söyleyeyim. Yetişkinlerin özel olmadığına ve sorumlu insanların büyük hayalleri olmadığına inanmak için büyümüş olsanız da, özgürlüğünüzün ve geleceğinizin dünyayı böyle çocuksu bir şaşkınlıkla görme yeteneğinize bağlı olduğundan eminim. 

Öyleyse devam et ve özel biri olduğuna inan.

Büyük hayal kurmak için kendine izin ver. 

Travmanızın amacınızı bildirmesine izin verin. 

Dahili bir kontrol odağını takip edin. 

Sonunda, sizi ağırlaştıran korkuları bırakın. 

Bu adımların sizi ne kadar ileri götürdüğüne şaşıracaksınız. 

Bir cevap yazın