Genel SağlıkKadın SağlığıKadın Sağlığı

Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın

Adet öncesi Regl dönemleri özellikle o günleri sert geçiren kadınlar için gerçek bir kâbustur. Adet Öncesi Sendromuna Karşı Önleminizi Alın… Üstelik insanı asıl geren o günlerin zorluğu değil öncesinde yaşanan hormonal duygu değişiklikleri ve sıkıntılardır. Yani zorluğu bir hafta değil neredeyse iki hafta gibi bir süreye tekabül eder. Bu da zaten bir ayın yarısıdır. Bu nedenle en azından adet öncesini daha sakin geçirebilmek için bir şeyler yapmak şart.

PROTEİN TÜKETİN

Adet öncesi kendinizi gergin ve huzursuz hissettiğinizde sorunun sizde olduğunu düşünmeyin. Dünya üzerindeki kadınların yüzde 10’uyla aynı kaderi paylaşıyor ve PMS ismiyle bilinen adet öncesi sendromunu yaşıyorsunuz. Bu sizde regl öncesinde alınganlık, gerginlik, depresyon gibi duygu durumlarına neden oluyor. Bu nedenle bu günlerde yiyeceklerinize dikkat etmek sizi pek çok açıdan rahatlatabilir. Yapılan araştırmalar bu dönemlerde içinde mutluluk hormonu salgılamaya yardımcı olan ‘triptofan’ aminoasidi bulunan yiyeceklere yönelmenin etkili olduğunu gösteriyor. Deniz ürünleri, soya fasulyesi, süt, susam gibi yiyeceklerde bu aminoasitten bol bulunuyor.

KAFEİN TÜKETMEYİN

Stresli dönemlerde uzak durulması gereken bir numaralı düşmanınız kafeinden, adet dönemi öncesinde de uzak durmalısınız. Çünkü kafein içeren yiyecekler gerginliğinizin üzerine gerginlik ekleyip, içinizin daha da sıkılmasına neden olabilir. Ayrıca aşırı alkol almak, yağlı beslenmek ve şekerli yiyecekler de sendromun daha şiddetli hissedilmesine neden olur. Yani regl öncesinde tatlıya gömülmek düşündüğünüz gibi rahatlatıcı değildir.

BOL KALSİYUM ALIN

Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletiminden sorumludur bu nedenle kalsiyum seviyesinde oluşacak bir azalma kaslarınızı ve sinir sisteminizi olumsuz yönde etkiler. Bu durum da regl öncesindeki sıkıntıları daha yoğun hissetmenize neden olur. Bu nedenle regl öncesinde kalsiyum yönünden yüksek besinleri beslenme düzeninize almanız gerekir. Ayrıca B ve E vitaminleri, çinko, magnezyum açısından zengin besinlere de yönelmelisiniz.

SİGARADAN UZAK DURUN VE EGZERSİZ YAPIN

Sigara sağlığınız için zararlıdır. Bu çok temel bir bilgi. Ancak regl öncesi döneminde kendinizi daha yorgun ve halsiz hissetmenize neden olur ve zaten yaşadığınız kafa karışıklıklarına tuz basar. Bu nedenle bu zamanlarda sigarayı elinizden gelince az içmeli ve bol bol egzersiz yapmalısınız. Vücudunuzda dolaşan oksijen, sendromunuzu hafif atlatmak için çok önemlidir.

STRESTEN UZAK DURMAK İÇİN HOBİLERİNİZE YÖNELİN

Bu dönemde zaten yeterince stresli olacaksınız. Bu nedenle elinizden geldiğince sizi geren durumlardan uzak durun. Bol egzersizin yanına meditasyon, yoga gibi nefes teknikleriyle sizi rahatlatacak aktiviteler ekleyip, hobilerinize yönelerek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Adet Öncesi Semptomlarınızı Hafifletecek 4 Doğal Yöntem

Kadınların yaklaşık yüzde 85’i her ay adet öncesinde uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, ağrı, kafa karışıklığı, baş ağrısı gibi problemlerden en az birini yaşar.

Ancak yüzde 3-8’lik talihsiz kısmı ise bu şikayetlerin bir ya da birkaçını aynı anda büyük bir şiddetle hisseder. Sadece yaşayan kadınların şiddeti hakkında bir fikri olan bu günler için ise hafifletici bazı doğal çözümler var. Siz de bu yöntemleri uygulayarak şikayetlerinizi hafifletebilir, o günleri daha rahat geçirebilirsiniz.

KETEN TOHUMU

Şişkinlik, depresyon, anksiyete, göğüslerde hassasiyet ve baş ağrısı gibi birçok belirgin PMS şikayetini azaltmasıyla bilinen keten tohumu Omega 3 yönünden oldukça zengin bir yiyecektir. Östrojen hormonunun salgılanmasını dengeler ve yoğun lif içeriğiyle sindirimi düzenler. Bu nedenle sadece PMS dönemlerinizde değil her gün günde 2 defa 1 çorba kaşığı keten tohumu tüketebilirsiniz. Salatanıza, yoğurdunuza ve yemeklerinize ilave ederek de kullanabilirsiniz.

ZENCEFİL

Kramplar ve düzensiz adet kanamaları için kullanılabilecek zencefil, PMS dönemi belirtileri üzerinde de ciddi anlamda olumlu etkiler gösterir. Yalnız idrar söktürücü etkisi nedeniyle safra ve böbrek taşı gibi problemleriniz olduğu takdirde kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir. PMS’in düşmanlarından zencefili çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Bunun için bir su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı zencefil rendeleyin ve 1 dakika demleyin. Süzdükten sonra içine bal ekleyip, tatlandırabilirsiniz. Reglinizden bir hafta önce düzenli olarak içtiğinizde etkisini göreceksiniz.

EGZERSİZ

Egzersizin önemini her türlü içeriğimizde sık sık vurguluyoruz. Çünkü sağlıklı bir yaşamın anahtarı hareketli olmak. Bu nedenle adet öncesi sendromunu da en aza indirmek için haftada en az 4-5 defa fiziksel bir aktivitede bulunmanız gerekir. Düzenli egzersiz kilo dengenizi koruduğu gibi ruhsal dengenizi de korur. Bu nedenle haftanın her günü hafif egzersizler yapın ve birkaç gün bu egzersizlerin ağırlığını arttırın. Bir günü ise kaslarınızı güçlendirmeye ayırın. Regl döneminde bile yapacağınız hafif egzersizler ağrılarınızı ve yorgunluğunuzu dindirmekte etkili olacaktır.

KAFEİN VE SİGARADAN UZAK DURUN

Hormonlarınız nedeniyle havada olan duygularınız sigara ve kafein gibi uyaranlar sayesinde daha da şiddetlenebilir. Bu nedenle hayatın genelinde ancak bunu başaramıyorsanız en azından PMS döneminizde sigara ve kafeinden uzak durmalısınız. Bunun yerine D vitamini, folik asit içeren vitamin takviyeleri, meyve ve sebze tüketimine yönelebilirsiniz.

Kaynak: E-Psikiyatri

Bir yanıt yazın