Genel SağlıkKadın Sağlığı

Göğüs (Meme) Kanseri Tedavileri Hakkında Herşey…

Meme kanseri tedavileri günden güne gelişiyor ve insanlar bugün hiç olmadığı kadar çok seçeneğe sahipler. Bu kadar çok seçenekle, size en fayda sağlayacak olan hakkında mümkün mertebe en fazla bilgiyi edinmek iyi bir fikirdir.

Hangisini seçerseniz seçin, tüm meme kanseri tedavilerinin iki ana amacı vardır:

1-Kanserin vücuttan mümkün olduğunca temizlemek
2-Hastalığın geri dönmesini önlemek

HANGİ MEME KANSERİ TEDAVİSİNİ SEÇECEĞİMİ NASIL BİLEBİLİRİM?

Doktorunuz sizin için bir tedavi önermeden önce birkaç şey hakkında düşünecek:

-Sahip olduğunuz meme kanseri türü
– Tümörünüzün büyüklüğü ve kanserin vücudunuzda ne kadar yayıldığı,
– Hastalığınızın evresi

Eğer tümörünüz HER2 proteini, östrojen ve progesteron veya diğer spesifik özellikler için “reseptörler” olarak adlandırılan şeylere sahipse. Yaşınız, menopoza girmişseniz, sahip olduğunuz diğer sağlık koşullarını ve kişisel tercihleriniz de bu karar alma sürecinde rol oynar.

MEME KANSERİ TEDAVİSİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bazı tedaviler, memedeki ve lenf düğümleri gibi yakındaki dokulardaki hastalığı ortadan kaldırır veya yok eder. Bunlar şunları içerir:

Mastektomi adı verilen tüm göğsü çıkarmak veya etrafındaki tümörü ve dokuları çıkarmak için yapılan lumpektomi (meme koruyucu cerrahi olarak adlandırılır.) Farklı tipte mastektomi ve lumpektomi vardır. Kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili dalgalar kullanan radyasyon tedavisi. Diğer tedaviler tüm vücuttaki kanser hücrelerini tahrip eder veya kontrol eder:
Kemoterapi, kanser hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Bu güçlü ilaçlar hastalıkla savaşırken, mide bulantısı, saç dökülmesi, erken menopoz, sıcak basması ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilirler.

Hormon tedavisi , meme kanseri hücrelerinin büyümesini sağlayan hormonların(özellikle östrojen) üretimini durdurmak için kullanır. İlaçlar arasında menopoz öncesi ve sonrası kadınlar için tamoksifen (Nolvadex, Soltamox) ve menopoz sonrası kadınlar için anastrozol (Arimidex), exemestane (Aromasin) ve letrozol (Femara) dahil aromataz inhibitörleri bulunur. Yan etkileri sıcak basmaları ve vajinal kuruluğu içerebilir. Bu tedavinin bazı tipleri, yumurtalıkların ameliyat veya ilaç tedavisi yoluyla hormon üretmelerini engelleyerek işe yarar. Fulvestrant (Faslodex) östrojenin kanser hücrelerine ulaşmasını önleyen bir enjeksiyondur.

Lapatinib (Tykerb), pertuzumab (Perjeta) ve trastuzumab (Herceptin) gibi hedefe yönelik tedavi, vücudun bağışıklık sistemini kanser hücrelerinin yok etmesine yardımcı olmak için teşvik eder. Bu ilaçlar vücudun bağışıklık sistemini kanseri yok etmeye zorlar. HER2 adı verilen yüksek protein seviyesine sahip ilaçlar meme kanseri hücrelerini hedefler. Abemaciclib (Verzenio), palbociclib (Ibrance) ve ribociclib (Kisqali), belli gelişmiş kanser türlerine sahip kadınlarda sıklıkla aromataz inhibitörü veya fulvestrant (Faslodex) ile birlikte kullanılır. Abemaciclib (Verzenio), hormon tedavisi ve kemoterapi ile tedavi edilmiş kadınlarda tek başına kullanılabilir. PARP (poli ADP riboz polimeraz) inhibitörleri adı verilen yeni bir ilaç sınıfı, kanser hücrelerini besleyen bir enzimi hedefler. PARP inhibitörleri, talazoparib (Talzenna) içerir.

Ameliyat veya radyasyonla birlikte kemoterapi, hormon tedavisi veya hedefe yönelik tedavi alabilirsiniz. Böylelikle diğer tedavilerden geride kalan kanser hücrelerini öldürebilirler.

Seçmenize Yardımcı olacak İpuçları

-Bazı tipik meme kanseri tedavi usulleri olsa da, kadınların tercihleri var.

– Her tedavi seçeneğinin tüm risklerini, yararlarını ve yaşam tarzınızı nasıl etkileyeceği konusunda doktorunuzla konuşun.
– Bir destek grubuna katılmayı düşünün. Meme kanseri olan diğer insanlar neler yaşadığınızı bilir ve size tavsiyeler verip ve anlayış gösterebilir. Sizin tedaviye karar vermenize yardımcı olabilirler.
– Doktorunuza tedavi halka arz edilmeden önce yapılan klinik deneye katılmanız gerekip gerekmediğini sorun.

Kaynak: WEBMD / Zeynep Güçlücan

Bir yanıt yazın