Blog- Hayata Dair

Masanız Yada Koltuğunuz Cenazenize Katılmayacak

Babamın dolabında bir kaya bulmayı beklemiyordum.

Beyaz çoraplar? Tabii
Beyaz iç giyim? Tabii ki
Gri kaya? Biraz sürpriz.

Küçükken evin etrafını çok fazla araştırdım. Ebeveynlerim tarafından görülmeden, odadan odaya ne kadar uzun süre taşınabildiğimi, kediyi sürünerek ve (elbette) günışığını küçük kardeşimden korkuttuğumu görünce canlı anılarım var.

Beni böyle dağınık bir iç çamaşır yığınına sokan bu tür davranışlardı, büyümenin ceplerimde taş depolamak anlamına mı geldiğini merak ediyordum.

Merak, görünmeden kalma arzumun iyileşmesini sağladı, hazinemi tuttum ve babamın oturduğu oturma odasına koştum. Kayayı elimden aldı, gülümsedi ve bana hikayeyi anlattı.

Bir soyguncunun yıllar önce, camından kayayı bir kez fırlattığı ortaya çıktı. O ve annem yeni evlerine döndüler ve halıyı örten kırık camlar buldular. Davetsiz misafir bir VCR, babamın işten eve getirdiği çeşitli donanımlar, birkaç mücevher parçası ve taşıması kolay olan diğer eşyalar ile yaptı.

Kafam karışmıştı. Artık o evde yaşamadık. Kayayı neden saklıyorsun ? Neden açıkça korkunç hatıraları taşıyan bir nesneye tutunuyorsun? Neden birkaç kez hareketli bir kutuya koymalısınız? Neden her gün gördüğün yerde, iç çamaşırların arasında saklıyorsun?

Cevabı basitti:

“İnsanların her şeyden daha önemli olduğunu hatırlatmaya devam ediyorum.”

Hırsızlar o gün birkaç pahalı şeyle ortaya çıksa da, babam o ve annemin o zamanlar evde olabileceğini hatırlattı. Nispeten küçük hırsızlık çok daha kötü olabilirdi.

Bu dersi neredeyse bu günlerde sürekli hatırlatıyorum. Bu kültürde, hayatımızdaki insanlar genellikle arka koltukta otururlar.

Eşyalarımızı seviyoruz .
Arabalarımızı adlandırıyoruz.
İşe ibadet ediyoruz.
Verimlilik sunağında dua ediyoruz.
Bir durum sembolü olarak meşgul kullanıyoruz.

Kimin vakti var?

Elbette, bu öncelik sırasındaki kritik bir kusur var: Masanız cenazenize gelmeyecek. Facebook hesabınız da olmayacak. Aslında, çok yakın olmadığınız sürece, patronunuz da muhtemelen olmayacaktır.

Gözlerinizi son kez kapattığınızda, bir zamanların yaşadığı bir yaşamın tek kalıntıları, boyut ve stile göre ve olumlu şekilde etkilediğiniz insanlar için bir kutu olacaktır.

Cihazlar, kanepeler, evler, arabalar ve ev aletleri gizemli bir şekilde yok olacak.

Harcadığınız her saniye geleceğinize yapılan bir yatırımdır.

Bu yatırımın getirisi birşeylerle dolu olacak mı?

Veya İnsanlarla Dolu Olacak mı?

Bir cevap yazın