Genel

Kızılkayalar Hamburger Taksim

Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi‘ne girerken soltarafta sıralanan dönerciler, hamburgerciler arasında en bilinen ve en özeli Kızılkayalar’dır. Yeri küçük olmasına rağmen oldukça işlek olan Kızılkayalar özellikle ıslak hamburgeri ile meşhurdur.

İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayanlar ıslak hamburgeri bilirler. Anadolu’da ise pek bilinen birşey değildir. Tarif etmek gerekirse ekmeği buharla ve domates sosu ile ıslatılmış bir çeşit hamburgerdir. İçinde klasik hamburgerler gibi ketçap, mayonez, domates, marul falan bulunmaz. Domates sosu ile birlikte sarmısak sosu da içerir. Yemeden önce biraz kuşku uyandırsa da kesinlikle çok lezzetlidir.
Kızılkayalara yeniden dönüp biraz mekanı tarif edeyim. İçerisi küçüktür ve yoğun bir çalışma ortamı vardır. Yaz aylarında içerisi bayağı sıcak olur ve eline hamburgerini alan kapının önünde atıştırır. Fiyatları ise uygundur. Diğer ıslak hamburgercilerin çoğu ile aynı, bazılarından ise çok az farklı fiyatlara sahiptir.

Burada sadece ıslak hamburger yoktur. Dilli tost, sosisli, kaşarlı döner dürüm de yapılır ama belirttiğim gibi adını ıslak hamburgeri ile duyurmuştur. Uzun süredir tek merkezi olan Kızılkayalar Hamburger ilk şubesini yakın zamanlarda Bağdat Caddesi‘ ne açtı.İstanbullulara iyi bir ıslak hamburger yemek için, hiç ıslak hamburger yememiş olanlara ise ıslak hamburgeri yerinde yemeleri için Kızılkayalar’ a uğramayı öneririm.

Herkese afiyet olsun…

Bir yanıt yazın