Moda & Yaşam

Kadıköy’de Enfes Lezzetleri Olan 8 Güzel Mekan


Kadıköy’de Enfes Lezzetleri Olan 8 Güzel Mekan

Daha öncesinde yepyeni Kadıköy mekanlarıyla karşınızdaydım. Şimdi ise konumuz yine Kadıköy ama durum biraz farklı. Bu kez durmak bilmeyen, açıldıkça açılan yeni mekanlarını şöyleee kenara bir koyup, Kadıköy’ün hiç eskimeyen, oraya has mekanlarıyla karşınıza geliyorum.

Dürümcüden çorbacısına, pastanesinden dondurmacısına kadar her şey bu listede. İşte Kadıköylünün yere göğe sığdıramadığı o mekanlar.
Boğa’dan sonra akla o gelir: Baylan

Hatırlarsanız kendisinden “İstanbul’daki Macaron Yiyebileceğiniz Mekanlar” isimli listede bahsetmiştim. İstanbul’un en eski pastanelerinden biridir. Şimdilerde kendisinden bir adet Bebek’te de olsa Kadıköy’deki en bilineni, en sevilenidir.

Kadıköy denilince akla Boğa’dan sonra Baylan gelir (birazcık abartı içerir).

Tarihi 1923 yılına dayanan bu mekandan Atilla İlhan, Behçet Necatigil, Peyami Safa, Cemal Süreyya geçmiştir. Hala o eski havayı koklayabileceğiniz, vitrinini hayranlıkla seyredebileceğiniz mekanın en ünlü tatlısı Kup Griye! Eğer bunu bir kez denediyseniz: Trif, Adisababa’yı da burada denenecekler listenize almanız lazım.

Baylan Pastanesi adres: Muvakkithane Cad. No: 9/A Kadıköy, İstanbul
Sıraya girersiniz: Borsam Taşfırın

Lahmacun akla düştü mü bilin ki Kadıköy’de bundan alası yoktur. İşinin ehli bu mekandan leziz ve uygun lahmacunlar çıkıyor. Tamam fazla kalabalık, fazla gürültülü hatta bazen fazla sıkışık olabiliyor fakat buranın Urfa usulü lahmacunları bu kadar lezzetli olunca, seveni de bir hayli çok oluyor.

Lahmacunun yanında maydanoz ve limon servis ediyorlar ama siz de bir ayran kapın tabii. Lahmacun dışında pidelerinin de müdavimi çok ama önce gevrek kıtır lahmacunlarını deneyin diyorum başka bir şey demiyorum.

Yazın dışarı atılmış sandalyelerde lahmacun yemenin keyfi de bir başka. Hazır havalar daha bozmamışken bir deneyin.

Borsam Taşfırın adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Caddesi, No 78/A, Kadıköy, İstanbul
Kışın da kalabalık: Dondurmacı Ali Usta

Neredeyse Kadıköy’ün simgesi haline gelecek bu dondurmacının yazı kışı yok. Moda Caddesi’nde upuzun kuyruklu bir yer görürseniz ne diye merak etmeyin, kesin Dondurmacı Ali Usta’nın yeridir.

Kadıköy’de büyüyenlerin “çocukluğumun dondurmacısı” diye bahsettiği bu mekandaki gerçek meyvelerden hazırlanan dondurmaların her biri o biçim! Kağıt helva arasına koyacağınız dondurmalardan mı bahsedeyim yoksa o cevizli dondurmanın güzelliğinden mi bilemedim. 40’tan fazla dondurma çeşidi var, mutlaka ağzınıza layık bir şeyler bulacaksınız. Kışın da dondurmalı salebini es geçmeyin derim.

“O kadar uzun kuyruğa girilir mi?” demeyin, bi deneyin!

Dondurmacı Ali Usta adres: Kadıköy Merkez Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy, İstanbul
Acil durumlar için bir sığınak: Cibali Balıkçısı

Kadıköy’ün en nostaljik meyhanesidir o. Her ne kadar ilk şubesini başka yerde açmış olsa da Moda’da gönüllere taht kurmuşluğu vardır.
Onların deyimiyle: “Moda’da Anadolu yakasının denize, yeşile uzanan en güzel yolunda, Tarihi Moda İskelesi inişinde. Fonda taş plakların derinden gelen keyifli sesi, rembetikolar, Yorgo Bacanos’lar, Münir Nurettin’ler, Udi Hrant’lar…”

Duvarlarındaki çerçeveler, tavanında asılı balık ağları, kışın bir sığınak gibi kullanacağınız ahşap masaları ve tabii ki yemelere doyamayacağınız mezeleri. Girit ezmesi, topik, közlenmiş patlıcan, kurutulmuş domates sarması, maş piyazı burada adeta bir olaydır. Şüphesiz masanızdan eksik etmemeniz gereken mezelerdir. Sonrasında ise ızgara ahtapot ve ızgara kalamar da masadaki o yerini itinayla almalıdır.

Cibali Balıkçısı adres: Caferağa Mahallesi, ModaCaddesi, No 163/A, Kadıköy, İstanbul
Gecenin körü de olsa gidersiniz: Kilisli Fiko

Haydarpaşa Garı karşısındaki bu kulübeyi artık duymayanınız varsa ayıptır. Ben yine de buranın yuvalama çorbası ve Adana kebabından bahsetmeden edemeyeceğim. Buradaki bu iki lezzet de kesinlikle ortalamanın üstünde.

Kebabın yanında verdikleri soğan salatası ise of ki ne of! Bir de kebabı pide arasında verdiklerini sanmayın, bildiğin kokoreç gibi ekmek arasında servis ediyorlar, tadına da denecek hiçbir şey olmuyor.

Yuvalama ve kebap üstüne, havuç dilimi baklava yemeden oradan ayrılmayın.

Gecenin bir köründe Avrupa Yakası’ndan buraya, bu kebaplardan yemeye gelen insanlar tanıyorsak bir sebebi var. Sabah, akşam, gece demeden siz de bu lezzetin tadına bir an önce varın.

Kilisli Fiko adres: Haydarpaşa Mahallesi, Orgeneral Şahap Gürler Caddesi, No 1, Kadıköy, İstanbul
Mantının kıtır hali: Pita Mantı

Canım İstanbul’da sadece bir Bodrum Mantı yok herhalde. Bahariye’nin, Kadıköy’ün tartışmasız en lezzetli mantısı Pita’dır. Üzerindeki sos her ne ise bu mantıyı nefis kılıyor. Kıtır mantıları da bir o kadar başarılı.

Anne eli değmiş mantısının dışında, sizi bir Eskişehir’e getirir götürür derecesinde çiğ börekleri var. Mantı öncesi bir tanesini tırtıklamanızda yarar var.

Küçük ama sevimli mi sevimli bu mekanda bir mola vermek şart. Özellikle Kadıköy’de hızlı bir şeyler yiyebileceğiniz, karınları bir güzel doyurabileceğiniz mekanlar listenize eklemeli.

Pita Mantı adres: Caferağa Mah. Bahariye Cad. No:57-A, Kadıköy, İstanbul
Zeytinyağlılara doyarsınız: Çiya

İstanbul’un arka sokak lezzetlerinin başında gelir o. Kadıköy’deki bu leziz mutfaktan; Azeri, Gürcü, Ermeni, Türk, Arap, Süryani, Osmanlı ve daha sayamadığım birçok kültüre ait yemekler çıkıyor.

Çiya kebap, soğanlı kebap, haşhaşlı kebap, kuru dolması burada denemeniz gereken yemeklerden. Öyle çeşit çeşit zeytinyağlı büfesi ve çorbaları var ki saymaya başlamayayım. Ama çorbaları için böyle gelin: İstanbuldaki çorbacılar.

Yemeklerin üstüne künefe patlatmadan da dönmeyin.

Çiya adres: Caferağa Mah. Güneşli Bahçe Sokak, No:43, Kadıköy, İstanbul
Sadece çorbaları için bile gidilir: Dürümcü Emmi

Kadıköy’de bir efsanedir. Mekanı boş görmek neredeyse imkansız.

Kebaplarını hemencecik bir kenara koyup çorbalarına değineyim. Antep usulü beyran çorbası ve kelle paça hatta sarımsaklı mercimek çorbası buranın asıl efsaneye dönüşme sebeplerinden. Katmer ve içli köftesini de atlamayayım.

Mekan 24 saat açık. Maç çıkışı ya da dans etmekten kendini alamadığın bir gece sonrasında ilk iş buraya gidip karnını doyurmak olabilir.

Dürümcü Emmi adres: Hasanpaşa Mahallesi, Mahmut Baba Sokak, No 9, Kadıköy, İstanbul

Bir yanıt yazın