Moda & Yaşam

Çınaraltı Çay Bahçesi, Çengelköy

Çınaraltı Çay Bahçesi, Çengelköy

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte kahvaltı yapmak için gidebileceğiniz en güzel mekan diyebilirim. Girmeden önce çengelköy börekçisinden alacağınız börekleri eşsiz çınarın altında boğaz manzaralı denize sıfır masalarda taptaze çayla birlikte götürmelisiniz. Buradan keyif alabilmek tamamen şans işi, ancak erken saatte gider ve doğru taktikleri uygularsanız çok güzel bir kahvaltı edebilirsiniz. Elbette her şeyden once çengelköy börekçisinden böreğinizi almanız gerekir. Ardından boş olan masaya yerleşip etrafta kalkmak üzere olan masalar incelenir. Masalar arasında göç ederek kısa sürede deniz kenarında bir yere kurulabilirsiniz. Sonra sipariş vereceğiniz sahanda sucuklu yumurtayla da güzel, salaş bir kahvaltı edersiniz. Bu riski alamayacak gibiyseniz, burada kahvaltı etmek çok mantıklı bir tercih olmaz. 

Uzun bir kuyruktan sonra börek alabildiyseniz geriye mahşeri kalabalikta masa bulmak kaliyor, onu da başardıysaniz eğer boğazın keyfini çikarmamaniz için hiçbir neden yok. Fiyatlar uygun, servis anlaminda cok sey beklememek isabetli olur. 
Havalar güzel olunca erken saatlerde kahvaltı için anadolu yakasında boğaz kıyısında tercih ettiğimiz yerlerden İskele Çınaraltı. Kahvaltı için Çengelköy salatalıklarımızı domateslerimiz olmazsa olmaz Çengelköy börekçisinin nefis börekleri ve Tarihi taş fırından Sıcak çıtır simitlerimizi alıp hafta sonu kahvaltı keyfi yaptığımız keyifli bir mekan. Pazar günleri çok kalabalık olduğu için servis zaman zaman aksayabiliyor, ancak erken saatlerde ve cumartesi günleri daha sakin oluyor. Çaylar her daim taze ve sıcak.
Çengelköy, Süper Baba dizisi, çay, simit, menemen, köşedeki börekçinin lezzetli börekleri, evde hazırlayıp götürebildiğin kahvaltılıklar, kalabalığına da yıllarca alışık olduğum olduğum mekan ve boğaz havası… İstanbul’da yaşayıp gitmediyseniz, bir nevi bir eksiklik olur..


Anadolu yakasında olupta bu mekanı bilmeyen yoktur. Manzarasi harika, kalabalık olmasına ragmen ortam da güzel. Fakat ictigimiz kahve icin ayni seyi söyleyemeyecegim. Hayatimda ictigim en iğrenç Türk kahvesi. Siparisi verdikten iki dakika sonra kahve geldi. Ocakta isitip getirdikleri açıkça belli. Kalabaliktan yaralanip insanlarla dalga gecer gibi bekletilmis kahveyi getiriyorlar.Eger bu mekana gidecek olursaniz Çengelköy borekcisinden boreginizi alin ve sadece cay icmeye gelin. kesinlikle kahve falan içmeyin.


Olumlu olumsuz birçok eleştiri olabilir ama Anadolu yakasının vazgeçilmezidir Çınaraltı. Özellikle Üsküdar ve çevresinde oturanların hafta sonu için sabahtan öğleye kahvaltı keyfini doyumsuz yaşayacağı yerdir burası. Bende bir Üsküdarlı olarak herkese tavsiye ederim…

Bir cevap yazın