Cinsel SağlıkErkek SağlığıKadın Sağlığı

Haftada Bir Yapılan Seks Çiftleri Mutlu Ediyor

40 yıldan fazla süren ve 30 binden fazla insanın katıldığı seks araştırmasında haftada bir kere seks yapmanın yeterli olduğu, daha fazla seks yapmanın ise mutluluğu çok da artırmadığı öğrenildi.

“FAZLA SEKS FAZLA MUTLULUK” DEMEK OLMAYABİLİR

Toronto-Mississauga Üniversitesi’nden araştırmayı yürüten ekipten Amy Muise da sık seks yapmanın daha fazla mutlulukla alakası olmadığını, haftada bir kez yapmanın yeterli olduğunu söylüyor.

PARTNERLE ÖZEL BİR BAĞ KURMAK ÖNEMLİ

Muise, “Bizim araştırmamıza göre partnerle özel bir bağ kurmak önemli ancak bu bağı kurmak için her gün sevişmenize de gerek yok.” dedi.

Daha önce 25 bin ABD’linin üstünde yapılan bir araştırmaya da 11 bin 285 erkek ve 14 bin 225 kadın katılmıştı ve 1989 ile 2012 yılları arasında yapılmıştı. Bu araştırmada da yine ortalama haftada 1 kez sevişmenin yeterli olduğu öğrenilmişti.

SEKS VE OKSİTOSİN

Bilim adamları seks sırasında salgılanan hormonları ve etkileri incelediğinde çiftler arasında “sadakati” sağlayan bir hormon keşfettiler: Oksitosin. Oksitosin hormonunun birçok faydası var. Çiftler arasındaki güveni artıran hormonun ayrıca erkeklerin yağlı yiyeceklerden uzak durmasını sağladığı da biliniyor. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda 27 yaşındaki erkek katılımcılardan bazılarında oksitosin içeren, diğerlerinde içinde tuzlu su bulunan burun spreyi kullanmasını istedi. Bir saat sonra kahvaltı verilen katılımcılardan oksitosin alanların tek dozdan sonra bile daha az yağlı yiyecek tükettiği görüldü.

Bir yanıt yazın