Erkek SağlığıGenel SağlıkKadın Sağlığı

Sivilceden Kaynaklanan Lekelere Çözüm Alternatifleri

Sivilce Lekelerine Çözüm Nedir? Sivilcelerden Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı? Sivilce Lekeleri Geçer mi? Sİvilce İzleri Nasıl Kaybolur? Sivilce Lekelerinin Çözümü için Ne Yapmalı? Sivilceler tamamen geçer mi?

SİVİLCEYE NEDEN OLAN BESİNLER

– Çikolata tüketmek
– Aşırı acı baharatlı yiyecekler
– Şekerli yiyecekler
– Süt ve süt ürünleri
– Asitli ve şekerli içecekler
– İşlenmiş gıdalar (fastfood)
– Hazır meyve suları
– Dondurma
– Kahvaltılık gevrek ürünleri
– Kızarmış soğan halkaları ve sosisler

Her ne kadar ergenlikte daha çok karşılaşılan bir sorun olsa da günümüzde her yaştan insanın problemi haline gelen sivilce izleri ve sivilce lekelerinden kurtulmak artık sorun değil. İlaçların yanı sıra doğal yöntemlerle de sivilceler yok edilebilir. Bu yöntemlerin düzenli olarak uygulanması halinde kısa sürede sivilcelerin olumsuz etkilere yok edilebilir!

Yüzdeki sivilce izleri, lekeleri nasıl geçer?

Kırmızı veya siyah nokta biçiminde ya da deri altında oluşan bir kist olarak belirebilen sivilceler çoğunlukla ergenlik dönemlerinde ortaya çıksalar da bazı faktörler yüzünden ilerleyen yaşlarda da görülebilirler. Bilinçsiz müdahale ya da tedaviden kaçınmak gibi durumlardan ötürü ciltte kalıcı izlere sebep olabilen sivilceler, zamanında ve doğru müdahale ile kolayca yok edilebilirler.

Cilt gözeneklerinde yer alan sebum isimli yağ bezlerinin oluşturduğu madde cildin korunmasına yardımcı olur ve cilde kayganlık verir. Ölü hücrelerin ve yağların ciltteki gözenekleri tıkaması halinde sebum dışarı atılamadığı için sivilceler ortaya çıkmaya başlar. Bunun dışında sivilce oluşumuna hız veren diğer faktörler arasında hormonlar, aşırı yağ üretimi, kullanılan ilaçlar, beslenme alışkanlıkları gibi durumlar da başı çekiyor.

SİVİLCE İZLERİNE NE İYİ GELİR?

Sivilce izlerinden kurtulmak için pek çok alternatif yöntem mevcut. Burada dikkatli olunması gereken nokta cildin alerjik reaksiyon göstermeyeceği bir tedavi yönteminin seçilmesi ve cilde zarar vermeden bu tedavi yönteminin uygulanması. Sivilcelerin hızlı bir şekilde yok olması için aşırı dozda uygulama yapılması halinde cilde daha büyük zararlar verilebilir. Her cildin kendine has bir yapısı olduğu için 1 haftada sivilce izlerinden kurtulmak herkes için mümkün olmayabilir ama cilt tipine uygun bakımın tercih edilmesi ve doğru bir şekilde uygulanmasıyla süreç hızlandırılabilir. Ciltte kalan sivilce izlerinin yanı sıra sıkılan sivilce yarası nasıl geçer sorununun çözümü için de aşağıdaki listeden faydalanılabilir.

İlaçlar

Sivilce izlerinin tedavisiyle alakalı hem reçeteli hem de reçetesiz birçok ilaç bulunur. Yalnız her ilacın herkes üzerinde aynı etkiye sahip olmadığının bilinmesi gerekiyor. Birinde yüzde yüz başarı sağlayan bir sivilce ilacı, başka birinin sivilcelerini yok etmek yerine daha da yayılmalarına sebep olabilir. Bu yüzden tavsiyeyle ilaç kullanırken dikkatli olunmasında yarar var.

Yoğurt

Sivilceler yüzünden oluşan tahrişi ortadan kaldırarak sivilce izlerinin yok olmasına katkı sağlayan yoğurt, hem doğal hem de ucuz bir besin maddesi olması sebebiyle sivilceyle mücadelede en çok tercih edilen doğal kaynaklardan biridir.

Bir miktar yoğurdu, yüzünüze yayacak şekilde sürün ve bu şekilde 15 dakika bekleyin. Bu uygulamanın etkisini artırmak istiyorsanız yoğurdun içine beş damla taze sıkılmış limonun suyu ve bir tatlı kaşığı ezilerek toz haline getirilmiş yulaf ezmesi dahil edebilirsiniz. Lekelerin azaldığını, sivilcelerin iyileştiğini gördüğünüz güne kadar bu maskeyi uygulamanız tavsiye edilir.

Elma sirkesi

Asidik bir etkiye sahip olan elma sirkesinin de cildin rengini açma ve sivilce lekelerini yok etme konusunda etkili bir silah olduğu söylenebilir. Kolajen üretimini de destekleyen elma sirkesi, hücrelerin onarılmasına ve sağlıklı hücre oluşumunun desteklenmesine katkı sağlar.

Bir kap içerisinde eşit seviyelerdeki su ve elma sirkesini karıştırın. Daha sonra bu karışıma pamuk batırın ve sivilce lekelerinizin olduğu bölgelere pamuğu sürün. Beş dakika boyunca bekledikten sonra yüzünüzü su ile yıkayabilirsiniz. Bu karışımı her gün uygulayarak orta vadede sonuca ulaşabilirsiniz.

Alternatif bir teknik olarak iki yemek kaşığı elma sirkesiyle yarım bardak su ve iki yemek kaşığı balı bir kap içinde karıştırın. Yine pamuk yardımıyla sorunlu bölgelere uygulayın ve 15 dakika bekleyip suyla yüzünüzü yıkayın.

Limon

Sivilce izleri için doğal yöntemlerden biri de sivilcelerin üzerine limon suyu sürmektir. C vitamini bakımından zengin bir kaynak olan limon, sivilceleri kurutur. Taze sıkılmış limon suyuna bir parça pamuğu batırın ve her gece yatmadan evvel yüzünüzdeki sivilceli bölgelere sürün. Eğer isterseniz bir çay kaşığı tarçınla bir çorba kaşığı limon suyunu karıştırıp da sivilce izleri için etkili bir karışım elde edebilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra uyuyabilirsiniz, sabah yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır. Lmon gibi asidik meyvelerin vücutta bir reaksiyona sebep olma ihtimalinden dolayı hassas bir cilde sahip olanların bu yöntemi uygulamaktan kaçınması gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Hindistan cevizi yağı

Yağ asitleri ve E vitamini bakımından zengin içeriğiyle nemlendirici etki gösteren hindistan cevizi yağı, bu özelliği sayesinde sivilce izlerinin yok edilmesinde ve cildin onarılmasında fayda sağlar.

Bir miktar hindistan cevizi yağını cezvede ısıtın ve direkt olarak sivilceli bölgelere sürün. Sivilce lekesinin olduğu bölgelere on dakika boyunca masaj uygulayın ve yağ yüzünüzde bir saat bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Alternatif bir yöntem olarak bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağına birkaç damla lavanta ekleyin. Sivilce izlerinin olduğu bölgeye birkaç dakika boyunca bu karışımı uygulayın ve yarım saat sonra yüzünüzü yıkayın.

Sivilce Oluşumunu Engelleyecek Besinler

– Su
– Yeşil Çay
– Yaban mersini
– Böğürtlen
– Ahududu
– Avakado
– Süt
– Kepekli Tahıllar
– Soya fasulyesi
– Zeytinyağı
– Karpuz
– Az Kafein

Sivilceli ciltlerin bakımı

Sivilce problemi olan kişiler, cilt bakımı ve makyaj ürünlerini seçerken son derece özenli ve dikkatli olmalıdır. Akneli ve yağlı ciltler için su bazlı ürünlerin kullanılması daha uygundur. Aynı zamanda cilt tipine uygun ürünlerle akşam yatmadan önce cilt temizleme işlemi yapılmalı ve nemlendirilmelidir. Cildi fazla hırpalamadan, derinin doğal pH’ına yakın ürünlerle temizlemek gerekir. Kese gibi ürünler cildi tahriş edebilir ve sivilce artışına neden olabileceği için pek tavsiye edilmez.
Medikal cilt bakımı

Farklı cilt tipleri için farklı bakım uygulamaları ve teknikleri bulunmaktadır. Yağlı ciltlerde sebum salgısı arttığı için daha sık sivilce problemi görülebilir. Ayrıca ciltteki gözeneklerin genişlemesi de istenmeyen durumlar arasında yer alır. Yağlı cilt bakımında, yağlı görünümü matlaştırmaya yönelik ürünler kullanılmalı ve siyah noktalar temizlenmelidir. Medikal cilt bakımı ile cilt temizleme, gözenek temizleme, buhar ve nemlendirici maske aşamalarından oluşan işlemler yapılmaktadır. Ortalama 1-1,5 saat süren bu işlemde, doktor kontrolünde dermokozmetik ürünler kullanılır. Cildin vitamin ihtiyacı varsa, medikal cilt bakımında vitamin takviyesi de yapılabilmektedir.


Bir cevap yazın