Cinsel Sağlık

Erken Boşalma Nedir? Nedenleri Nelerdir ve Nasıl Giderilir?

Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalmayı Nasıl Engelleriz?

Erken boşalma birçok erkeği etkileyen fiziksel bir sorundur; fakat erken boşalma bazı durumlarda zihinsel sorunlar nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bir erkek için partnerini yatakta tatmin edememek utanç verici olabilir. Erken boşalmanın stres gibi daha birçok nedeni bulunur.

Bugün erken boşalmayı tedavi etmenin birçok yolu bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bazıları çok etkili olabilmektedir. Rahatsızlık tedavi edilmeden önce erken boşalmaya neyin neden olduğu iyice anlaşılmalıdır.

Erken Boşalmanın Nedenleri

Hormonsal Değişiklikler: Erken boşalma nedenlerinden en önemlisi hormonal değişikliklerdir. Sinir taşıyıcı serotoninler ve 5HT erken boşalmayı tetikleyici hormonlardır. Bu hormonlardaki değişiklikler erken boşalmaya neden olabilir.

Hastalıklar: Diyabet(şeker) gibi rahatsızlıklar erken boşalmaya neden olabilir. Yine aşırı sigara kullanımı erken boşalmanın diğer bir nedenidir.

Kalıtsal Nedenler: Yapılan araştırmalar genetik nedenlerin erken boşalma ile ilgisi olabileceğini ortaya koymuştur. Babasında erken boşalma sorunu bulunan erkek çocuklarında rahatsızlığın görülme ihtimali artar.

Psikolojik Nedenler: Stres ve depresyon erken boşalmaya neden olan sorunlar arasındadır.

PC Kasında Problem: İdrardan ve erken boşalmadan sorumlu bu kasta bir sorun yaşanması erken boşalmaya yol açabilir.

Erken Boşalma Tedavisi

Sıkma Yöntemi: Erken boşalmayı engellemek için uygulanan bir tekniktir. Cinsel ilişki sırasında boşalmak istediğinizde penisinizin ucunu parmaklarınız ile sıkın.

Geciktirici Haplar,Geciktirici Kremler,Geciktirici Spreyler Ve Geciktirici Jeller: Piyasada erken boşalmaya iyi gelen birçok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçları kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışın.

Boşalmayı Kontrol Etme Egzersizleri: Erken boşalmayı engellemek için uygulanabilecek bazı rahatlama egzersizleri mevcuttur. İdrarınızı yaparken bir süre sonra durun ve yirmiye kadar sayarak idrarınızı tutun ve saha sonra tekrar idrarınızı atmaya devam edin. Bu egzersizi günde iki defa uygulamaya çalışın.

Terapi: Erken boşalmayı önleme terapileri ve yoga da rahatsızlığın önlenmesinde etkilidir.

Dengeli Beslenme: Proteinler, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir diyet erken boşalma sorununa iyi gelir.
Bir yanıt yazın