Çocuk SağlığıGenel Sağlık

Bebeklerde ve Çocuklarda Koronavirüs Nasıl Anlaşılır…

Bebeklerde ve çocuklarda koronavirüs (Coronavirüs – Covid19) nasıl anlaşılır? Koronavirüs COVİD19 (coronavirüs) çocuklarda etkili mi? Çocukları koronavirüsten (Coronavirüs COVİD19) nasıl korumalı?

Yeni koronavirüs ve COVID-19 hakkındaki tüm aydınlatıcı haberlerle, endişeli anneler ve babalar daha iyi hissedebilirler: Şu anda hastalık bebeklerde ve çocuklarda çok daha hafif görünüyor.

Bununla birlikte, virüse dair şu anda aşı bulunamamıştır, bu nedenle ebeveynler çocukları enfekte olmaktan korumak için ellerinden gelen her şeyi yapmalıdır. Johns Hopkins Çocuk Merkezi’nde çocuk doktoru ve Johns Hopkins Hastanesi’nde bulaşıcı bir hastalık uzmanı olan Dr. Aaron Milstone’un pratik ipuçlarına göz atmakta fayda var.

Çocuklarınızı Coronavirüs ve COVID-19’dan Nasıl Korursunuz?

Milstone, “Virüs gözlerine, burnuna, ağzına veya akciğerlerine temas ettiğinde çocuklar COVID-19’a maruz kalmaktadır. Bu genellikle yakındaki enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında, havaya, çocuğun yüzüne veya masa, yiyecek veya el gibi yakın yüzeylere solunum damlacıkları salar. ”

Çocukların COVID-19 ile hastalanmasını önlemenin en iyi yolunun onları virüsle hasta olan (veya olabilecek) insanlara maruz bırakmaktan kaçınmak olduğunu söylüyor:

Kalabalıktan kaçının. Mümkün olduğunda çocukları kalabalık alanlardan uzak tutun

Hasta insanlardan uzak dur. Çocukları, aile üyeleri de dahil olmak üzere öksürük veya ateşle hasta olan herkesten en az 6 metre uzakta tutun.

Çocuklar için El Yıkama ve Coronavirüs Önleme Yöntemleri

Eller nasıl yıkanır?

Milstone, ebeveynlere çocuklara en az 20 saniye boyunca ellerini düzenli olarak sabun ve ılık su ile yıkamayı öğretmelerini öneriyor. “Tamamlanması yaklaşık 20 saniye süren Alfabeyi saymak zamanı geçirmeye yardımcı olabilir” diyor.

Eller Ne zaman yıkanmalı?

Çocuklar banyoyu kullandıktan sonra hapşırma, öksürme, burnunu temizledikten, yemekten önce (hatta atıştırmalıklar) ve dışarıda oynadıktan hemen sonra ellerini yıkamalıdır.

Milstone, “Çocuğunuz ellerini yıkamayı reddediyorsa veya söylendiğinde size çok karşı geliyorsa, ellerini her yıkadıklarında kutlamak için küçük bir ödül vermek yardımcı olabilir. Ellerini yıkarken gerçekten iyi bir iş yaptıkları için onlara iltifat etmek. Ayrıca ebeveynlerin sık sık kendi ellerini yıkayarak bir örnek oluşturması da yardımcı olur.

Sabun ve su yoksa, Milstone bir sonraki en iyi seçeneğin el dezenfektanı olduğunu söylüyor.

Aileler için Diğer Coronavirus Önleme İpuçları

Dikkatle öksürün ve hapşırın. Milstone, “Ailedeki herkesi, elleri yerine dirseğinin içine öksürmeye ve hapşırmaya ve her seferinde ellerini yıkamayı teşvik edin” diyor. “Kağıt peçeteleri kullanıldıktan sonra atın” diye ekliyor.

Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Ebeveynler, çocuklara yüzlerine mümkün olduğunca dokunmamalarını hatırlatmalıdır. Milstone, çocukların ellerini meşgul edecek bir oyuncak taşımasının yardımcı olabileceğini söylüyor, ancak ebeveynlerin bu oyuncakları düzenli olarak yıkaması gerektiğini belirtiyor.

Her şeyi temiz tutun

Özellikle seyahat ederken veya hasta olan bir kişinin yakınındayken çocuğunuzun düzenli olarak dokunduğu oyuncakları ve yüzeyleri silin. Evdeki yüzeyleri temizleyin ve temizleyicileri çocuğunuzun ulaşamayacağı kadar yüksek olan veya çocuklara karşı korumalı dolap kilitleri olan dolaplarda saklayın. (Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nden daha fazla temizlik önerisi alınabilir.)

Kaygı ve stresi ele alın. Konular hakkında bir aile olarak konuşmak, belirli korkuları tanımlamaya ve gerçekleri netleştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, bir kişinin hastalanması, okulun kapanması veya normal rutini kesintiye uğratan başka bir şey olması durumunda ailelerin neler yapacağına dair bir planı tartışması sizlere yardımcı olur.

“COVID-19 hakkında nasıl hissedeceğinize karar verirken çocuklar sizi örnek alacaklar. Sakin ve hazırlıklı hissediyorsanız, muhtemelen benzer hissedeceklerdir, ”diyor Milstone.

Tıbbi Durumu Olan Çocuklar

Astım. Astımı olan çocuklar COVID-19 veya grip dahil diğer herhangi bir solunum yolu hastalığından daha şiddetli semptomlara sahip olabilir. Henüz, astımı olan çocukların koronavirüs nedeniyle ciddi semptomlar yaşadığına dair hiçbir belirti yoktur, ancak hazırlıklı olmak gerekli. Ebeveynleri onları dikkatle gözlemlemeli ve gerekirse kontrol  ve ilaçlarının işe yaradığından emin olmak için doktora götürmelidir.

Çocuklar ve aileleri birlikte koronavirüs riskini azaltabilir

Yeni koronavirüs hakkında henüz çok daha fazla şey bilinmemekle birlikte, COVID-19, çocuklar için yetişkinlere göre daha az ciddi sağlık sonuçlarına sahip gibi görünüyor. Yine de, çocuklar için enfeksiyondan kaçınmak ve virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak önemlidir. Çocuklu aileler riski azaltmak için birlikte çalışabilirler.

Çocuklarda ve bebeklerde corona virüs belirtileri

Çocuk doktoru ve TV sunucusu Yevgeniy Komarovskiy, corona virüsün çocuklarda nasıl ortaya çıktığı ve enfeksiyonun nasıl tespit edileceği hakkında açıklamalar yaptı. Komarovskiy, sosyal medya hesabı Instagram’daki bir açıklamada, çocukların corona virüs enfeksiyonunun kolayca üstesinden geldiğini söyledi.

Komarovskiy, çocukların corona virüs enfeksiyonunu kolay atlattığını hatırlatarak, corona virüsün çocuklarda akut solunum yolu viral enfeksiyonları hastalıklarına benzediğini kaydetti.

Komarovskiy, corona virüsle enfekte olan çocuklarda kusma ve ishalin başlıca belirtiler olduğunu belirtti.

Hastalığın etken maddesinin dışkı yoluyla dışarı atılmasının uzun sürdüğünü vurgulayan Komarovskiy, “Çocuklarda, nefes alma sıklığı veya ritminde değişiklik, dışkı ile ilgili sorunlar gibi semptomlar dikkatle takip edilmelidir” dedi.

Kaynak: E-Psikiyatri

Bir yanıt yazın